מה זה חדרי בריחה?

לפני פחות מעשר שנים, כבש את ישראל הטרנד העולמי של חדרי בריחה – משחקי מחשבה ואסטרטגיה, מלאי אווירה, המספקים גם גירוי מחשבתי וגם בילוי משותף נהדר. בשנים האחרונות, טרנד חדרי הבריחה בארץ ובעולם קיבע את מקומו כאחת החוויות האהובות על קהלים שונים – משפחות, צעירים, זוגות, קבוצת חברים – ואפילו כמשחק אסטרטגיה לקבוצות מטעם ארגונים. חדרי בריחה הם בילוי (בדרך כלל של שעה אחת, אם כי לא תמיד) שמשלב המון יתרונות – אבל אם אתם עוד לא יודעים מה זה חדר בריחה, המדריך הזה הוא עבורכם. למה כדאי גם לכם להתנסות בבילוי בחדרי בריחה, איך בוחרים חדר בריחה שמתאים למתחילים, ואיך להתארגן לקראת הבילוי? כל מה שאתם צריכים לדעת – לפניכם.

חדר בריחה – מציאות לצד המציאות

כולנו לפעמים רוצים "לברוח" קצת מהמציאות היום יומית השוחקת. חדר בריחה הוא במובנים רבים בדיוק זה – הדלת נפתחת, ואתם עוברים למציאות חלופית. זו יכולה להיות מציאות מאתגרת שבה אתם השוטרים הנדרשים לפענח תעלומה שאף אחד לא הצליח לפצח לפניכם; זו יכולה להיות מציאות נוטפת אימה, עם "הבהלות" מכל כיוון ואווירה מזרה פחד; זו יכולה להיות אווירה מהאגדות, שבה אולי אתם יכולים לעוף או שאולי אתם זזים אחורה בזמן; זו יכולה להיות אווירה בדיונית – ועוד.

בישראל (אחת המדינות המככבות בעולם בסצינת חדרי הבריחה המפותחת שלה) חדרי בריחה מצטיינים באווירה – וזה אומר, שאתם באמת "מחליפים עולם" ברגע שהדלת נפתחת, ואתם נכנסים למרחב חדר הבריחה שבחרתם.

רגע לפני שנכנסים לחדר

בישראל, מקובל להקפיד על אירוח מפנק של מוזמנים לקראת הפעילות. אתם חייבים להגיע כעשר דקות – רבע שעה לפני זמן תחילת המשחק, בזמן זה תקבלו הנחיות ויובהר לכם – איך לזהות רמזים, במה לא לגעת, ואיך יתנהל המשחק. בזמן זה, בדרך כלל תוכלו ליהנות מעוגיות, ממתקים או חטיפים, כוס קפה מפנק או מיץ ממותק. עוד – תמקמו את התיקים, תכבו את הטלפונים – ותיכנסו לאווירה...

בתוך החדר – חשוב לעבוד ביחד

חדרי בריחה מתחילים במשימה. אתם נכנסים אל החדר כשסיפור החדר בדרך כלל ידוע לכם – ויש לכם אתגר. האתגר או המשימה שלכם, היא זו שתכתיב את הדרך שתעשו לאורך כל החוויה שלכם – במרבית החדרים בארץ, אתם תעברו בין חללים עד שתמצאו את הדרך שלכם החוצה. המטרה הסופית, היא לפתור את כל החידות בחדר בזמן הקצוב, ולצאת באופן עצמאי מהחדר.

רמזים או הכוונות

לאורך כל הבילוי שלכם בחדר הבריחה, יעקוב אחריכם המפעיל – והוא גם יציע רמזים או הכוונות, אם יראה שאתם "תקועים" על חידה או צריכים קצת כיוון. לפעמים, כיוון מהמפעיל עוזר לשמור על פעילות זורמת ומלאת אדרנלין בחדר, אבל אם אתם מרגישים שיש לכם עוד דרכים לפתרון החידה שתרצו לנסות – אל תתביישו לבקש מהמפעיל שיחכה עם הכיוונים. אם אתם מרגישים שנתקעתם והמפעיל לא הציע כיוון – תוכלו לקרוא לו ולבקש רמז קל.

איך בוחרים חדר בריחה מצוין למתחילים?

חדרי בריחה בארץ נדרשים לשמור על רמה גבוהה – הן מבחינת החידות, מקוריותן והכמות שלהן לאורך החדר, והן מבחינת הסיפור, האווירה והתפאורה בחדר. אז הטיפ הראשון שלנו בנוגע לחדר הבריחה המושלם עבורכם – הוא למצוא חדר בריחה בנושא (ואווירה) שמדברת אליכם. אם אתם לא אמיצים במיוחד – אל תבחרו חדרי אימה או חדרים בעלי רמת מתח גבוהה. אם אתם אוהבים סיפורי בלשים – לכו על אחד מחדרי "שרלוק הולמס" או חדרי תעלומות בלשיות אחרות; אם אתם הולכים עם הילדים – תמצאו שפע של חדרים שיתאימו למשפחות. התאימו את נושא החדר להעדפות שלכם.

מבחינת רמת החדר – בדרך כלל חשוב לבחור חדר שלא נחשב מהמורכבים בארץ, כחדר למתחילים. חדרי בריחה רבים בארץ מאפשרים התאמת הרמה לניסיון המשתתפים במשחק – ואל תשכחו שתוכלו לקבל הכוונות או רמזים מהמפעיל על מנת לשמור על רצף ההתקדמות במשחק.

בסופו של דבר, חדרי בריחה מאפשרים בילוי ייחודי, שונה, מחבר, מצחיק, מאתגר ומרתק, למתחילים כמו גם לבעלי ניסיון. אם עוד לא ניסיתם חדר בריחה – ההמלצה הכי חשובה שאנחנו יכולים לתת לכם היא – קחו את בן או בת הזוג, את החבר הכי טוב או הילדים – ולכו להתנסות בחדר בריחה. מדובר בהרפתקה שקל להתמכר אליה!

נגן וידאו

חדרי בריחה מומלצים למתחילים