חדר בריחה אונליין -לשחק בחדר בריחה אמיתי בלי לצאת מהבית

אז איך אפשר לבקר ולשחק בחדר בריחה בזמן של בבידוד החברתי ?

בתקופה האחרונה פעילויות רבות עברו אונליין ובענפים רבים משתמשים בשיחות הוידאו על מנת לאפשר ללקוחות לקבל שירותים ולהשתתף בפעילויות קבוצתיות בוידאו. גם במקרה של חדרי בריחה אפשר להשתמש בטכנלוגיה על מנת לאפשר לשחקנים לשחק אונליין בחדר הבריחה שלכם. הרעיון הוא די פשוט, אתם הופכים להיות "הגיים מאסטר" כלומר, אתם האווטר של המשתתפים, אתם נמצאים בחדר הבריחה ומשדרים את מה שאתם רואים בעזרת מצלמה למשתתפים והם יניעו אתכם בחדר בניסיון לפתור את החידות השונות. החוויה שנוצר היה בסגנון משחק מחשב מגוף ראשון רק עם אווטר אנושי שלא מוגבל באפשריות. בשביל להפוך את המשחק לחוויה מדליקה צריך כמובן סיפור מסגרת טוב וסגנון הפעלה מעניין וזורם פלוס קצת חומרה ותוכנה.

חדר בריחה בפורמט וידאו

כשאתם מעבדים חדר בריחה קיים לפורמט של משחק אונליין כדאי לעשות חישוב מסלול מחדש בכל הנוגע לחידות ותהליך המשחק. בוידאו לא כולם רואים הכל ובעזרת האווטר ניתן להתמקד כל פעם במשהו אחד, כל מה שקשור לעבודת צוות וביצוע פעולת במקביל לא יעבוד, אולי תצטרכו לפשט או לשנות חלק מהדברים. חישבו היטב מה בחדר הקיים יכול לעבוד במשחק הוידאו, ומה תצטרכו לשנות. כמו כן חישבו איך אפשר לבנות את סיפור המסגרת שלכם בצורה שתתאים לפורמט החדש.

בנוסף, אם לקחתם על עצמכם להפוך לאווטר, מדובר בתפקיד קריטי לחוויה מוצלחת של השחקנים, האווטר משמש כידיים וגם לרגליים של השחקנים אבל אפשר להפוך אותו לדמות שהיא חלק מהסיפור. אם מדובר בקבוצה גדולה של שחקנים כדאי לבחור מראש מנהיג אחד שהוא יהיה זה שיעמוד בקשר עם האווטר או "הגיים מאסטר" על מנת לשמור על סדר ולשפר את החוויה.

בידקו את המשחק לפני שתצאו איתו החוצה. שפרו מיומנויות מצלמה, סמנו לעצמכם היכן לעמוד, ומהן זויות הצילום של המצלמה העדיפות עבורכם. כמו כן דאגו לפזר את הרמזים שלכם בעדינות ובאלגנטיות, אבל שימו לב שגם אתם למעשה הופכים לחלק מהמשחק אם תרצו בכך או לא. ולכן, סגנון הניהול של המשחק והקול שלכם הוא חלק מהחוויה.

הציוד הדרוש לצורך חדר בריחה חי אונליין בוידאו
הציוד שתצטרכו במקרה כזה מתחלק לשניים – חומרה ותוכנה. ההצעה היא שלפחות בהתחלה מומלץ להתחיל באמצעים פשוטים וללכת על מה שיש לכם בנמצא. אז איזה ציוד חומרה תצטרכו? הנה הרשימה:
• מצלמה
• חיבור על חוטי מהיר לאינטרנט בכל (הפועל בכל אזורי החדר)
• תאורה
• אוזניות
• מעמדים למצלמות
• מצלמות נוספות (אופציונאלי)
• סוללות (אופציונאלי)

אין ספק שכדי להצליח כאן תצטרכו להשתמש במצלמה טובה שתאפשר לכם להעביר בסרטימינג את הסרטון. ברוב המשחקים תרצו מצלמה ש"הגיים מאסטר" יכול לשאת אותה ולעבור ממקום למקום, וכמובן להראות אספקטים שונים. הדבר הפשוט ביותר לעשות כאן הוא להשתמש במצלמה שבטלפון שלכם. אומנם זה עשוי להביא לתוצאות מעורבות, במיוחד אם התאורה לא ממש מתאימה. אבל אם נודה על האמת הרי שלאייפון בגירסאותיו האחרונות יש מצלמות טובות מאוד, כמו גם חלק מדגמי האנדרואיד היקרים יותר, וכמובן שגם אפשרויות התאורה בחדר משפיעות, אבל בזה נדון מאוחר יותר.

מצלמות פעולה מסוג גו פרו 7 או מצלמת סוני 300HDRAS הן כמובן מצלמות באיכות גבוהה המיועדות לסטרימינג של וידאו באיכות טובה והן גם כוללות ייצוב טוב המסייע לדברים להרגיש חלק יותר כשאתם מסתובבים איתן. הבעיה היא שעל מנת להשתמש בהם עם תוכנה כמו זום, תזדקקו לתיבה לצילום וידאו כמו Elgato HD60 או אלגאטו קמלינק הקומפקטי יותר.

לפרטים עם חיבור מצלמה למחשב לחץ כאן

כדי שלא תתעייפו במהלך המשחק מומלץ להשתמש במעמד למצלמה/טלפון שלכם (טרייפוד). יש כמה סוגים של מעמדים, אך הקטן שביניהם מאפשר לכם להסתובב איתו, ואז לעצור להניח את הטלפון, לפתור את החידות – וזיכרו לפעמים מדובר במנעולים או קודים שמחייבים אתכם להשתמש בשתי הידיים – ואז להמשיך.

אפשרות אחר היא להשתמש בבודי מאונט כלומר מעמד לטלפון על הגוף. לא מומלץ שהוא יהיה מונח על הראש כי אז תגלו שהרבה מדי תנועה תקפיץ את התמונה כל הזמן לשחקנים שלכם ותגרום להם לתחושת אי נוחות.

דאגו כמובן לתאורה נכונה. תוכלו להשיג זאת באמצעות פנסי ראש או פנסים קטנים יותר. התאורה יכולה להיות מאוד משמעותית ולאפשר לשחקנים לראות טוב יותר את הרמזים, וכמובן את מה שקורה על הסט של המשחק. בכלל תנסו לבדוק את התאורה קודם לכן, ואולי כדאי לשקול להחליף את התאורה הקיימת לתאורה חזקה יותר. שימו לב לסוג האור (חם, קר, או קודר) כי הוא יקבע את האוירה ששוררת בחדר.

הצבתה של מצלמה נוספת תאפשר לשחקנים שלכם לקחת חלק פעיל יותר בנעשה בחדר, וגם תגביר את היכולת שלהם לקלוט רמזים נוספים. כדי לחסוך בהוצאות, לפחות בשלב הראשון, תוכלו להשתמש במצלמות אבטחה המספקות אפליקציית מובייל או רשת משלהם בכדי לצפות בהן בשידור חי, ואז תוכלו לתת לשחקנים גישה לתוכנה זו במהלך המשחק. חשוב מאוד להשתיק כל צליל מהמצלמות המשניות כדי לא להסתכן בקולות פידבק. כמו כן דאגו לנטרל את השליטה במצלמות לאחר השלמת המשחק.

חשוב מאוד שכ"גיים מאסטר" תשתמשו באוזניות טובות שיאפשרו לכם לשמוע באופן ברור וצלול את כל השחקנים שלכם.

תוכנות שדרושות
אבל החומרה הדרושה הינה רק חלק אחד ממערך הציוד שתצטרכו לו. ישנם גם פתרונות של תוכנה כמו:
• תוכנת וידאו סטרימינג
• תוכנת שידור

תוכנת יוטיוב או סוויץ הן בין הפתרונות הטובים להעברת וידאו סטרימינג. אלא שלתוכנות אלו יש מספר בעיות. הראשונה, היא בעיית הפרטיות והשנייה היא בעיית זמן התגובה שלהן. בנוסף, יוטיוב מאפשרת לבצע סטרימינג רק אם יש לכם מעל 1000 בערוץ. לכן, למתחילים מומלץ להשתמש במה שהוא חופשי כמו וואצ'אפ או פייס טיים, במידה והתקשורת היא באמצעות הניידים. אם משחקים דרך המחשב (שזה לרוב הרבה יותר כיף) ישנן בחירות אחרות.

אפשר לבחור בתוכנה של גוגל אבל היא מחייבת שלכול המשתתפים יהיה חשבון גוגל. גם התוכנה של גיטסי טובה ואפילו עונה על קשיי הפרטיות, אלא שכשזה מגיע לאיכות הוידאו היא פחות מוצלחת. אז מה נשאר לנו? כן, זום (ZOOM).

זום היא כמובן התוכנה הכי טובה והכי פופולארית בתקופה זו, שנהנית מזמן התגובה המהיר ביותר. אומנם היא חווה מפעם לפעם בעיות עם נושא הפרטיות והתפרצות לשידורים, אבל כשמדובר בחדרי בריחה הדבר פחות חשוב מלדוגמה שיחות בקבינט הביטחון או אפילו מישיבת בורד של קונצרן בינלאומי.

זום וחיבורים נוספים
אז נכון שטכנית כל מה שאתם זקוקים לו זו תוכנת וידאו סטרימינג כמו זום, אבל אולי תרצו גם שתוכנת עיבוד כלשהי תעשה דברים כמו להוסיף גרפיקה או סימני מים לווידיאו סטרימינג שלכם. אומנם מדובר ביכולות מתקדמות יותר, אבל אם זה משהו שמעניין אתכם אז כדאי לבדוק את חבילות התוכנה האלה: ראשית בידקו את תוכנת השידור הפתוחה (OBS) שהיא חינמית ופופולרית בקרב מי שעוסקים בתחום הוידאו סטרימינג, תוכנה כזו תאפשר לכם לעשות דברים שונים עם הווידיאו לפני שתשלחו אותו לשחקנים שלכם. שימו לב אבל שחיבור OBS וזום אינו פשוט כל כך ולכן ניתן להשתמש בתוסף ה- OBS-VirtualCam בחינם (אבל רק ב- Windows) כדי לגרום לפלט של OBS להראות כמו מצלמת רשת ובמצב הזה זום ישתמש בו בשמחה.

בעיה נוספת, שולית משהו במקרה הזה, היא שלזום תוכנית חופשית המוגבלת ל-40 דקות בכל פעם כשמדובר בפגישות של יותר משני אנשים. לכן אם תרצו יותר מזה תזדקקו לתוכנית ה- Pro שעלותה פחותה משל 15 דולר לחודש.

מומלץ לאפשר לשחקנים שלכם להכנס לזום לפני שמתחיל המשחק. תתפלאו אבל זה ירגיש להם כמו הפגישה בלובי של חדר הבריחה. כך הם ישוחחו ביניהם לפני תחילת המשחק, ובכלל בימים אלו של בידוד חברתי הקשר האנושי הוא מאוד מומלץ.

כמה שחקנים ואיך מתמחרים

קבוצות של בין שניים לשישה משתתפים אל תלכו על יותר מזה, יהיה לכם קשה לנהל את הסיפור הזה.

יש מספר צורת תמחור אפשריות
פר משחק – בלי קשר לכמות משתתפים
פר שחקן – קצת יותר קשה כי לא תמיד ברור כמה אנשים יושבים מאחורי המסך
פר חיבור – עבור כל מכשיר שמחובר

המחיר כמובן צריך להיות זול יותר מהמחיר הרגיל שלכם במשחק פיזי נקודת התחלה טובה היא 30% – 40% פחות למחיר הזוגי ותוספות קטנות יחסית לשחקנים נוספים.

היתרון הגדול כשמשחקים בחדר בריחה חי אונליין בוידאו הוא שלמעשה אפשר אפשר לשווק אותו גם לשחקנים מחוץ לישראל אם אתם יכולים להסב את חדר הבריחה שלכם לשפה זרה בנוסף לעברית, כמו לדוגמה אנגלית או רוסית, הרי שמדובר בעצם בהזדמנות מצוינת לפתוח את המשחק לשוק חדש. במקרה כזה זיכרו לציין את זמן הפגישה לפי GMT. בזום ניתן לקבוע פגישות מראש, זמן מה קודם לכן כאמור.

מדיווחים בחו"ל, שם כבר יש מבחר של חדרי בריחה בפורמט, בעלי החדרים מצליחים למכור עשרות משחקי בשבוע והתברר שיש לא מעט שחקנים חוזרים, שבאים להתנסות שוב אז במקרה ויש לכם מספר חדרים מדובר כאן בהזדמנות לבצע מספר מכירות לאותם השחקנים.

מספר דוגמאות למשחקים בפורמט מחו"ל

The Pub: A Puzzle Psychopath’s Trap
Help us escape
Ready Mayorone

בנוסף אנו פותחים קטגוריה עובר פורמט זה ויכולים לעזור בפירסום המשחק החדש שלכם מדובר בפרסום ללא עלות או עמלות. אם אתם מעוניין בפרסום המשחק פנו אלינו במייל עם פרטים.
[email protected]

כמובן אתם גם מוזמנים להירשם לניוזלטר מיוחד לתקופה ולקבלת עידכונים נוספים.

Leave a Comment